Silicon bidirectional thyristor triac Doeshare DT12T35N-BH 12 amp for ac switch control applications
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Current - Gate Trigger(Igt) : 35mA
Current - On State(It(RMS)) : 12A
Peak off - state voltage(Vdrm) : 800V
Description : 35mA 800V TO-262-3 TRIACs RoHS
Mfr. Part # : DT12T35N-BH
Model Number : DT12T35N-BH
Package : TO-262-3
Contact Now
DT12T High Temperature TRIACs
Product Overview
The DT12T High Temperature TRIACs are silicon bidirectional thyristors designed for general-purpose AC switch control. These 12A TRIACs offer high commutation performance without the need for a snubber circuit and can be controlled by phase angle trigger or on/off trigger. Featuring a passivated die for enhanced reliability and uniformity, they support three-quadrant triggering and operate at temperatures up to 150C. The TRIACs are compliant with RoHS II 2015/863/EU and utilize a "Green" molding compound with UL flammability classification 94V-0. Applications include control of motors, fans, pumps, solenoid drivers, LED dimming, and inrush current limiting circuits.
Product Attributes
  • Brand: DOESHARE
  • Product Series: DT12T
  • Material: Passivated die
  • Certifications: RoHS II 2015/863/EU compliant, UL flammability classification 94V-0
  • Environmental: "Green" molding compound (No Br. Sb. CI)
Technical Specifications
Parameter Symbol Value Unit Notes
Peak repetitive off-state voltage VDRM, VRRM 800 V Tj = -40 to 150C, Full sine wave, 50 to 60 Hz; Gate open
On-stage RMS current IT(RMS) 12 A Full sine wave, TC = 100C
Peak non-repetitive surge current ITSM 100 A One full cycle 60 HZ, Tj = 25C
Circuit fusing consideration I2T 41.5 AS t = 8.3ms
Operating junction temperature range Tj -40 to +150 C
Storage temperature range TSTG -40 to +150 C
Thermal resistance from junction to case, without heatsink Rth(j-C) Max 12 C/W (1)
Junction to ambient, without heatsink Rth(j-a) Typ 35 C/W (1)
Maximum lead temperature for soldering purposes TL Max 260 C (1/8 form case for 10 seconds)
Threshold Voltage Vto -- V Tj = 150C
Dynamic resistors Rd -- m Tj = 150C
Peak repetitive forward or reverse blocking current IDRM, IRRM -- uA Tj = 25C
Peak repetitive forward or reverse blocking current IDRM, IRRM -- uA Tj = 125C
Peak repetitive forward or reverse blocking current IDRM, IRRM 1.9 mA Tj = 150C
Peak forward on-state voltage VTM -- V ITM = 12 A @ Tj = 25C
Gate trigger voltage VGD 0.25 -- VD= VDRM , RL=100, Tj=150C
Gate trigger current IGT1, IGT2, IGT3 -- mA VAK = 12V, RL=100
Gate trigger voltage VGT1, VGT2, VGT3 -- V VAK = 12V, RL=100
Holding current IH1, IH3 -- mA VAK = 12V, RL=100
Latching current IL1, IL2, IL3 -- mA VAK = 12V, RL=100
Critical rate of rise of on-state current dI/dt(s) -- A/us Tj = 150C
Critical rate of rise of off-state voltage dV/dt -- V/us VD = 67% VDRM, gate open, Tj = 150C
Critical rate of rise of on-state current dI/dt(c) -- A/ms Without snubber, Tj = 150C
Critical rate of rise of on-state current dI/dt(c) -- A/ms Tj=150C, 10V/dt
Available Packages and Dimensions:
ITO-220 Plastic Package
DIM Min Max DIM Min Max DIM Min Max
A 9.8 10.4 E 3.75 3.95 I 4.38 4.61
B 2.65 3.1 F 14.8 16.1 J 1.15 1.36